14.12.2015

Теплі кредити для населення на впровадження енергоефективних заходів

Сьогодні діє Державна цільова економічна програма енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010-2016 роки, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.10 № 243 (із змінами) (далі – Програма).

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2015 № 231 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 1 березня 2010 р. № 243 і від 17 жовтня 2011 р. № 1056» (далі – постанова) запроваджено механізм підтримки населення, об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) та житлово-будівельних кооперативів (ЖБК) до впровадження заходів з енергозбереження у житловому фонді.

Одним із заходів постанови передбачено стимулювання населення до впровадження енергоефективних заходів шляхом відшкодування частини суми кредиту, залученого на придбання енергоефективного обладнання та/або матеріалів для одно- та двоквартирних житлових будинків (квартир багатоквартирних житлових будинків), до яких належать:

- радіатори опалення, регулятори температури повітря (в тому числі автоматичні) та відповідне додаткове обладнання і матеріали до них;

- вікна та балконні двері з енергозберігаючим склом (крім однокамерних) та відповідне додаткове обладнання і матеріали до них;

- рекуператори тепла вентиляційного повітря та відповідне додаткове обладнання і матеріали до них;

- вузли обліку води (гарячої, холодної), зокрема засоби вимірювальної техніки (прилади обліку, лічильники) та відповідне додаткове обладнання і матеріали до них;

- багатозонний (багатотарифний) прилад обліку електричної енергії (лічильник активної електричної енергії) та відповідне додаткове обладнання і матеріали до нього;

- обладнання і матеріали для проведення робіт з теплоізоляції (термомодернізації) зовнішніх стін, підвальних приміщень, горищ, покрівель та фундаментів;

- теплонасосна система опалення та/або гарячого водопостачання та відповідне додаткове обладнання і матеріали до неї;

- система сонячного теплопостачання та/або гарячого водопостачання та відповідне додаткове обладнання і матеріали до неї.

Механізм передбачає відшкодування частини суми кредитів у розмірі 30% (але не більше 14 тис. грн.) для фізичних осіб (населення) на впровадження заходів у одноквартирних будинках (квартирах багатоквартирних будинків).

Відповідно до Змін, внесених до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів щодо ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження (далі – Порядок), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2015 № 614, у разі коли позичальником є фізична особа, якій в установленому законодавством порядку призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, відшкодування такому позичальнику частини суми кредиту здійснюється одноразово в таких розмірах:

70% суми кредиту на для придбання котлів з використанням будь-яких видів палива та енергії (за винятком природного газу та електроенергії (крім електричного теплоакумуляційного обігріву та гарячого водопостачання), але не більш як 12000 гривень за одним кредитним договором;

70% суми кредиту на для придбання енергоефективного обладнання та/або матеріалів, але не більш як 14000 гривень за одним кредитним договором.

В той же час, згідно із Законом України «Про банки і банківську діяльність» визначення кредитної політики банку входить до виключної компетенції ради банку.

Звертаємо увагу, що згідно з Порядком банківськими установами, уповноваженими на реалізацію зазначеного кредитування, визначено АТ «Ощадбанк», АБ «Укргазбанк» та публічне акціонерне товариство «Державний експортно-імпортний банк України» (Укрексімбанк).