10.09.2015

Інформація щодо впровадження сучасних методів та технологій у сфері поводження з побутовими відходами станом на 01.08.2015 року

В Україні станом на 01.08.2015 у 398 населених пунктах (за винятком територій АР Крим, м. Севастополь, Луганської та Донецької областей) впроваджується роздільне збирання побутових відходів (додаток 1).

У 15 населених пунктах працюють 20 сміттєсортувальних ліній: у містах Вінниця, Дніпропетровськ, Запоріжжя, с. Плебанівка Тернопільської області, м. Буча, с. Погреби Київської області, м. Переяслав-Хмельницький, м. Біла Церква, с. Єлиховичі Львівської області, м. Червоноград, селах  Абрикосове та Доброжанове Одеської області, м. Чернівці, м. Чугуїв, м. Київ (6 сортувальних ліній).

Утилізація побутових відходів здійснюється на сміттєспалювальному заводі в місті Києві, а також експлуатуються сміттєспалювальна установка в м. Люботин Харківської області та дві пересувні сміттєспалювальні установки в м. Харків (додаток2).  

Крім того, у 22 населених пунктах будуються сміттєсортувальні комплекси (додаток 3).

З метою надання якісних послуг з вивезення побутових відходів та охоплення всього населення цією послугою у 2015 році передбачено придбання на суму понад 38 млн. гривень більше 14 тис. контейнерів для збирання побутових відходів, з них біля 3 тис. контейнерів для роздільного збирання побутових відходів, та 129 спеціально обладнаних транспортних засобів на суму майже 83 млн. гривень. Закупівля контейнерів та сміттєвозів заплановано за рахунок коштів місцевих бюджетів, з фондів охорони навколишнього природного середовища, та за рахунок коштів приватних підприємств (додаток 4).

На 48 полігоні наявна система збирання фільтрату, в тому числі на 28 полігонах наявна система знезараження фільтрату, на інших – влаштовано або резервуари накопичувачі, або фільтрат накопичується у вигрібах, лотках звідки періодично транспортується на міські очисні споруди.

Завдяки прийняттю Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії» № 514-VIII від 04.06.2015, до якого Мінрегіоном було внесено розділи щодо збільшення «зеленого» тарифу для електроенергії з біомаси та біогазу з побутових відходів, в Україні збільшилась кількість полігонів, на яких влаштовано систему вилучення біогазу та встановлено когенераційні установки для вироблення теплової чи електричної енергії.

Так, на 12 полігонах влаштовано систему вилучення біогазу (додаток 5), це на 3 полігона більше, ніж у минулому році.

З них на 7 полігонах біогаз факельно спалюється (м. Запоріжжя; м. Кременчук; м. Львів; с. Велика Білозерка Великобілозерського р-ну Запорізької обл.; с. Нова Долина Овідіопольського р-ну Одеської обл.; с. Комуніст Харківського р-ну та смт. Комсомольське Харківської обл.), на 5 – експлуатуються когенераційні установки (м. Вінниця; м. Ужгород (с. Барвінок); м. Житомир, електростанція для вироблення електроенергії;  с. Рожівка Броварського р-ну Київської обл.; с. Підгірці Обухівського р-ну Київської обл.). У минулому році на 6 полігонах біогаз факельно спалювався та на 2 – експлуатувалися когенераційні установки.

У м. Біла Церква Київської області у березні 2015 року був укладений договір на виконання комплексу робіт по дегазації.

У разі прийняття Верховною Радою України законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері поводження з побутовими відходами» (реєстр. № 1742 від 14.01.2015), яким передбачається передати повноваження з питань перероблення та захоронення побутових відходів, а також встановлення тарифів в цілому на поводження з побутовими відходами органам місцевого самоврядування, буде демонополізований ринок послуг з перероблення та захоронення побутових відходів, та очікується стримкий розвиток новітніх технологій у сфері поводження з побутовими відходами.